Parfüm nasıl seçilir

Doğru parfüm; kişinin hoşuna giden koku değil tenine en uygun kokudur.

Parfüm nasıl seçilir, parfüm nasıl sürülür, parfim nasıl sıkılır


Çoğu kişi parfüm satın almak istediğinde parfümeriye gider ve kokuları sırayla kokladıktan sonra en çok hoşuna giden parfümü satın alır. Ancak bu seçim doğru bir parfüm seçimi değildir. Sırf güzel kokup hoşunuza gitti diye bir parfüm alırsanız doğru bir parfüm seçimi yapmış olmazsınız. Esmer tenli kişilerde baharatlı kokular daha kalıcı olurken, beyaz ve buğday tenlerde ise şekerli, aromatik kokular daha etkili olmaktadır.

Parfüm seçiminde ten uyumu kadar gündelik ve iş yaşamınız da önemlidir.Örneğin bir şirkette çalışıyorsanız erkekseniz takım elbise giymek zorunda kalıyorsunuzdur. Takım elbise giyen erkeklerin vücutlarında açık bir bölge bulunmadığı için boyun bölgelerine parfüm sıkmaları gerekir, boyun bölgesinde hafif parfümlerin kalıcılığı çok uzun sürmez. Bu nedenle daha ağır parfümleri tercih etmelisiniz. Kadınsanız topuklu ayakkabı ve uygun kıyafet giyiyorsunuzdur. Topuklu ayakkabılar yürürken kaslarınız daha çok çalışır, bu da ten kokunuzun farklılaşmasına sebep olur. Bu durumda daha ağır kokular tercih etmeniz gereklidir.

Parfüm seçerken dikkat etmeniz gerekenler:


Parfüm seçerken bazı kriteleri de göz önünde bulundurmak gerekir.
  • Asla başkasının üzerinde beğendiğiniz bir parfümü satın almayın; cilt üzerinde oluşan koku cildin PH değerine bağlıdır ve bu da kişiden kişiye göre değişir.
  • Aynı anda beşten fazla koku denemeyin çünkü burnunuz farklı kokuları ayırdetmekte zorlanır. İki veya üç koku deneyin, önce kurutma kağıdına sıkın, beğenirseniz bileğinizin içinde temiz bir bölgeye sıkarak koklayın.
  • Sabah erken saatlerde ya da yemek yedikten hemen sonra parfüm seçimine kalkışmayın. Erken saatlerde burun kokuyu tam olarak alamaz. Yemek sırasında burun yediğiniz yiyeceğin kokusu alıp bu kokuya alıştığı için diğer kokuları hemen algılayamaz. Bu nedenle yemek yedikten en az 1 saat sonra parfüm seçmeniz iyi olur.
  • Öncelikle mesleğinize göre seçim yapmalısınız. Örneğin, bir yöneticiyseniz ya da bir müdürseniz, vanilyalı ya da turunçgilli bir parfüm iş yerindeki karizmanızı olumsuz yönde etkileyebilir.
  • Sigara içenleri için ise dikkate alınması gereken önemli bir nokta var. Tatlı kokular kullanmamalısınız. Çünkü, tatlı koku kullanan kişiler eğer sigara içiyorlarsa, gün içinde 2-3 saat sonra parfüm kötü kokmaya, ekşimeye başlar.
  • Eğer gün içinde vücudunuza parfüm sıkmaya devam ediyorsanız, daha hafif kokuları tercih etmelisiniz.